آموزش سئو سایت فروشگاهی

ساخت فروشگاه اینترنتی را هر شخص یا مجموعه‌ای میتواند برای شما انجام دهد اما سئو سایت فروشگاهی را باید خودتان انجام دهید یا حداقل از مراحل انجام آن آگاه باشید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. 🚀

سئو سایت فروشگاهی ارتباط مستقیم با فروش شما دارد و اگر نتوانید ورودی جذب کنید فروشی هم نخواهید داشت! بنابراین با دقت روی سئو سایت تان کار کنید تا بتوانید به صفحه‌ی اول نتایج جستجو در گوگل برسید. با این کار افرادی که به دنبال خرید محصولات شما هستند را راحت تر میتوانید جذب کنید.

آموزش سئو سایت فروشگاهی - آکادمی شادمان

آموزش تخصصی سئو برای سایت های فروشگاهی

شما نیازی نیست سئو را کامل از پایه بیاموزید تا از طریق سایت فروشگاهی تان به درآمد برسید! فقط کافیست مهمترین نکات سئو سایت فروشگاهی را یاد بگیرید و همان موارد را روی فروشگاه اینترنتی خود اعمال کنید تا نتایج فوق‌العاده بدست بیاورید.

فروشگاه اینترنتی خود را برای چه باید سئو کنیم؟

سئو سایت فروشگاهی برای رسیدن به رتبه یک در گوگل- آکادمی شادمان

اقدامات لازم برای بهینه سازی سایت فروشگاهی

مراحل سئو سایت فروشگاهی

در این بخش قسط داریم مراحل سئو سایت فروشگاهی را مرحله به مرحله پیش بریم تا از روند سئو فروشگاه اینترنتی به صورت کامل مطلع شوید تا زمانیکه قصد سئو سایت فروشگاهی را داشتید با در نظر گرفتن این موارد بتوانید به نتایج بالایی دست پیدا کنید.

در ابتدا باید کلمات کلیدی مدنظرتان را در گوگل جستجو کنید و بررسی کنید کاربران شما چه عبارت‌هایی را برای دسترسی به محصولات شما جستجو میکنند.

بعد از پیدا کردن کلمات کلیدی به مرحله جدا سازی این کلمات میرسیم و باید کلماتی که باعث میشود از سایت ما خرید کنند را نیز جدا کنیم و تمرکز اولیه خود را روی این کلمات قرار دهیم. به عنوان مثال: کلمه خرید پاور بانک یک کلمه‌ای با سرچ بالا میباشد ولی کلمه پر فروشی نیست! اما کلمه خرید پاوربانک شیائومی 1000 آمپر این دید را به ما میدهد که کاربر جستجوی خود را در مورد پاوربانک‌ها انجام داده و الان قصد دارد این مدل پاوربانک را برای خود تهیه کند. پس کلمه‌های طولانی هم فروش بالاتری دارند و هم سئو آن کلمات ساده تر میباشد.

در لیست رو به رو شما میتوانید چک لیست مراحل سئو سایت فروشگاهی را مشاهده و آن را برای خود دانلود کنید تا از روند کامل سئو یک وب سایت فروشگاهی آگاه شوید.

چک لیست سئو سایت فروشگاهی

 • انتخاب کلمه کلیدی درست
 • انتخاب کلمه کلیدی پر فروش
 • انتخاب کلمه کلیدی لانگ تیل
 • ثبت کلمات کلیدی در اکسل
 • مشخص کردن صفحات سایت: Blog - PDP - PLP
 • مشخص کردن کلمات کلیدی مرتبط برای لندینگ‌ها
 • مشخص کردن میزان تعداد کلماتی که باید برای صفحات نوشته شود
 • آماده سازی سایت: بررسی نقشه سایت، بررسی فایل Robots.txt، بررسی ایندکس بودن سایت
 • فعال سازی سرچ کنسول
 • فعال سازی گوگل آنالیتیکس
 • وارد کردن صفحات PLP در سایت و دسته بندی‌ها

عوامل تاثیر گذار در سئو سایت فروشگاهی

بازدید مستقیم از سایت
تعداد لینک‌های خارجی
زمان ماندن کاربر در سایت
آی پی های ارجاع دهنده
تعداد بازدید کاربر از صفحات
تعداد بک لینک های فالو
میزان نرخ خروج کاربر از سایت
تعداد کلمات یا طول محتوا

سئو فروشگاه اینترنتی از مبتدی

در ابتدای مسیر اصلی ترین سوال در خصوص سئو فروشگاه اینترنتی این است که برای سئو فروشگاه اینترنتی میبایست چطور و از کجا عملیات سئو را شروع کنیم؟ خوب قبل از پاسخ به این سوال ابتدا باید به این مورد بپردازیم در فروشگاه اینترنتی که راه‌اندازی کرده‌اید، دسترسی شما برای سئو آن سایت چقدر باز است و آیا امکان توسعه سایت فروشگاهی محیا شده است یا خیر!

دسترسی یعنی اینکه آیا امکان افزودن لینک، افزودن مقاله، تغییر url نوشته ها و برگه‌ها، قراردادن تصاویر و پارامترهای سئو تصاویر، قراردادن ویدیو، ثبت دیدگاه برای محصولات و مقالات، ریدایرکت صفحات، قراردادن پادکست صوتی و… را داشته باشید.

در صورتیکه فروشگاه اینترنتی خود را با وردپرس ساخته باشید بله این امکان وجود دارد و شما به راحتی میتوانید تمام مراحلی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت پیاده سازی کنید. اما اگر سایت فروشگاهی خود را با سایت سازهای آماده راه اندازی کرده اید، متاسفانه استفاده از تمام نکات این مقاله برای شما امکان پذیر نیست و لازم است بعضی از بخش ها را برون سپاری کنید و به توسعه دهنده فروشگاه اینترنتی خود بسپارید.

برای ساخت فروشگاه اینترنتی شما میتوانید از سایت سازهای آماده استفاده کنید. اما اگر قصد دارید روی سئو سایت نیز خودتان کار کنید و کنترل داشته باشید بهتر است ساخت سایت فروشگاهی خود را با وردپرس انجام دهید. چون دسترسی‌هایی که برای شما در وردپرس در نظر گرفته شده است بسیار گسترده است و ابزارهای رایگان بسیار زیادی برای سئو سایت فروشگاهی وردپرسی منتشر شده است.

سئو دسته بندی محصولات یا سئو محصول؟

سئوی دسته بندی محصول

سئوی دسته بندی محصول یکی از مهترین بخش های سئو هر سایت فروشگاهی میباشد که ما قبلا در یک مقاله‌ای به صورت کامل به نحوه سئو دسته بندی فروشگاه اینترنتی پرداختیم و شما باید هدف اصلی خود را برای سئو فروشگاه اینترنتی روی سئو دسته بندی بگذارید.

چون وقتی دستی بندی محصولات شما قدرتمند شود این قدرت به صفحات جزییات محصول نیز منتقل میشود و  سئوی محصولات شما ساده‌تر میشود.

برای عنوان دسته بندی محصولات فروشگاه اینترنتی خود زمان زیادی بگذارید، چون در صورتی که عنوان مناسبی نداشته باشید نرخ کلیک پایینی خواهید داشت و ورودی های کمی خواهید داشت.

سئوی محصول

برای سئو محصول در فروشگاه اینترنتی باید حداقل 300 کلمه توضیحات برای آن محصول بنویسید و تمام محصولات شما دارای ویژگی و شناسه باشند.

برای محصولات خود بخش دیدگاه‌ها را فعال کنید تا کاربران بتوانند بعد از خرید آن محصول نظرات خود را به اشتراک بگذارند.

برای محصولات خود از تمام زوایا عکس و ویدیو بگذارید تا کاربر با تمام جزییات محصول آشنا شود. با ویدیو از محصول میتوانید اشتیاق کاربر برای خرید را بیشتر کنید!
برای سئو محصولات سایت فروشگاهی در ووکامرس بهتر است از افزونه‌های سئو کمک بگیرید تا موارد مورد نیاز برای سئو محصول را بررسی کند. همچنین در ادامه بهترین افزونه‌ی سئوی فروشگاه اینترنتی را معرفی خواهیم کرد.

افزونه سئو سایت فروشگاهی

یکی از مهمترین فعالیت برای سئو سایت فروشگاهی وردپرسی نصب بهترین افزونه‌های سئو میباشد. افزونه سئو باعث میشود شما تنظیمات سئو سایت فروشگاهی خود را خیلی بهتر مدیریت کنید. از معروف ترین افزونه‌های سئو وردپرس میتوان به افزونه رنک مث – RankMath و یوآست سئو Yoast seo اشاره کرد. این افزونه‌ها در دو نسخه رایگان و پولی برای افرادی که سایت فروشگاهی خود را با وردپرس راه‌اندازی کرده‌اند ارائه شده است.

برای دریافت نسخه رایگان این افزونه فقط کافی است نام افزونه را در بخش افزودن افزونه در پنل مدیریت سایت خود جستجو کنید و افزونه سئو مدنظرتان را نصب و فعال کنید. (بهترین گزینه RankMath Pro میباشد)
بعد از نصب افزونه باید تنظیمات لازم را برای سئو فروشگاه اینترنتی خود پیکربندی کنید. و آموزش کامل کار با افزونه رنک مث در دوره جامع سئو سایت فروشگاهی ارائه شده است.

ارائه آمار و دیتا

به کاربران آمار و اطلاعات مفید بدهید

مقایسه محصول

آموزش مقایسه محصولات اصل و کپی

آموزش استفاده

آموزش دقیق استفاده از محصول

آموزش حل مشکلات

آموزش حل مشکلات پیشبینی نشده

ارائه محصول پرطرفدار

ارائه 10 نوع محصول پرطرفدار یک حوزه

آموزش خرید

آموزش خرید از سایت را قرار دهید

سبک محتوایی برای سئو سایت فروشگاهی

تولید محتوا در بخش مقالات سایت فروشگاهی یکی از موارد ضروری برای سئو سایت فروشگاهی میباشد و در این بخش میتوانید چند مدل از سبک‌های محتوایی را برای فروشگاه اینترنتی منتشر کنید تا کاربران بیشتری را جذب کنید.

این سبک از محتواها برای کاربران بسیار جذاب میباشد و عموما از این نوع محتواها در فروشگاه‌های اینترنتی استقبال میکنند بنابراین از این سبک محتواها در تقویم محتوایی سایت فروشگاهی خود قرار دهید تا بتوانید از طریق محتوا سئو سایت فروشگاهی خود را ساده تر کنید.

تاثیر عنوان ها در سئو سایت فروشگاهی

فرض کنید قصد دارید پاوربانک بخرید و هیچ اطلاعاتی از پاوربانک ندارید، بنابراین در ابتدا در گوگل جستجو میکنید بهترین پاوربانک و در نتایج یکسری مقاله وجود دارند که بهترین پاوربانک ها را به شما معرفی میکنند و شما در ابتدا برای ورود به این سایت ها اول عنوان آنها را میخوانید.
اگر عنوان مناسبی برای مقاله خود نوشته باشند شما روی آن کلیک میکنید و ادامه مقاله را بررسی میکنید. اصولا عنوان‌هایی که شامل عدد و از کلمات تاثیرگذار باشند درصد کلیک بسیار بالاتری دارند!

در این مقالات شما بهترین و پر فروش‌ترین پاوربانک‌ها را معرفی میکنید و لینک خرید محصول را نیز میتوانید در این مقالات قرار دهید تا مخاطب شما بعد از بررسی جزییات محصول بتواند آن را نیز خریداری کند.

این روش تولید محتوا در حال حاضر برای افزایش فروش فروشگاه‌های اینترنتی بسیار تاثیرگذار بوده است و فروشگاه‌های اینترنتی زیادی از این روش برای فروش محصولات خود استفاده میکنند.

تاثیر عنوان ها در سئو فروشگاه اینترنتی - آکادمی شادمان

سئو سایت فروشگاهی آیا واقعا تاثیری روی فروش ما میگذارد؟

قطعا یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در فروش و بازاریابی سئو سایت فروشگاهی میباشد، چون شما بعد از ساخت فروشگاه اینترنتی نیاز دارید که بیشتر دیده شوید و زمانیکه بیشتر دیده شوید ورودی بیشتری جذب میکنید.

طبق آخرین بررسی‌های انجام شده توسط worldometers.info آمار کاربران اینترنتی روز به روز در حال افزایش است و در حال حاضر بیش از 5.420.495.412 کاربر در اینترنت میباشد. از این آمار بیش از 5.076.620.859 عبارت در گوگل جستجو شده است. حالا شما اگر بتوانید بخش بسیار کوچکی از افرادی که در جستجوی محصولات شما هستند را به سایت خود بیاورید میتوانید به فروش فوق‌العاده‌ای برسید. فقط کافی است شروع کنید و سایت فروشگاهی خود را نتایج بالای گوگل قرار دهید.

در این مقاله ما به مهمترین عوامل تاثیر گذار در سئو سایت فروشگاهی پرداخته ایم و با مطالعه این موارد و ارتباط دادن آن‌ها به کسب و کار خود میتوانید به اطلاعات بی‌نظیری برسید که قطعا روی فروش شما تاثیرگذار خواهد بود.

سئو باعث میشود افرادی که در گوگل به دنبال محصولات شما هستند در صفحه اول نتایج جستجو وب سایت شما را ببینند و وارد سایت شما شوند تا جزییات محصول شما را بررسی کنند. اگر در صفحه اول نتایج جستجو نباشید درصد فروش شما بسیار کاهش پیدا میکند.

قطعا فروشگاه‌های اینترنتی بزرگ همینطوری بزرگ نشده‌اند و جالب است بدانید که دیجی کالا تبلیغات تلوزیونی نداشته و فقط با سئو به این حجم از فروش رسیده است. بنابراین اگر شما هم تکنیک‌های سئو فروشگاه اینترنتی را بدانید میتوانید به فروش قابل توجهی برسید.

تاثیر برند سازی در سئو سایت فروشگاهی - آکادمی شادمان

تاثیر برند سازی در سئو سایت فروشگاهی

یکی از دلایل موفقیت فروشگاه های اینترنتی بزرگ مانند آمازون، دیجی کالا، تکنولایف و… برای برند سازی میباشد که انجام شده است. چون زمانیکه برند شما قوی باشد و بیشتر در گوگل جستجو شود باعث میشود ارزش برند شما بین صفحات سایت شما منتقل شود و این باعث بهبود رتبه صفحات سایت شما میشود.

برای سئو سایت فروشگاهی بهتر است اول روی برند سازی فروشگاه اینترنتی خود فعالیت کنید و صفحه اصلی سایت خود را با برندتان سئو کنید. چون زمانیکه از صفحه اصلی خود به صفحات داخلی لینک میدهید باعث میشود ارزش برندتان به آن صفحات منتقل شود.

برای برند سازی میتوانید از سایت‌های بزرگ با اسم برند خود لینک دریافت کنید، با اینکار ربات‌های گوگل این تصور را دارند که یک سایت قدیمی و دارای اعتبار وقتی کسی را تایید میکند و لینک فالو میدهد یعنی اون سایت مورد تایید این برند میباشد و اینکار باعث میشود اعتبار بسیار بالایی به سایت شما منتقل شود.

تحقیق کلمه کلیدی برای SEO سایت فروشگاهی

سئو هر سایت فروشگاهی با تحقیق کلمه کلیدی شروع میشود، چون تا زمانیکه ندانید افرادی که به دنبال محصولات شما هستند چه کلماتی را جستجو یا سرچ میکنند نمیتوانید  استراتژی درستی را برای سئو فروشگاه اینترنتی خود طراحی کنید پس نتایج خوبی برای فروش نیز بدست نخواهید آورد. بنابراین برای تحقیق کلمات کلیدی فروشگاه اینترنتی خود زمان مناسبی را در نظر بگیرید.

اول کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاری خود را پیدا کنید بعد آنها را اولویت بندی کنید و در آخر استراتژی سئو سایت فروشگاهی خود را براساس آن کلمات پیاده سازی کنید.

برای تحقیق کلمات کلیدی میتوانید از ابزارهای زیر استفاده کنید:

تحقیق کلمه کلیدی برای سایت فروشگاهی - آکادمی شادمان
Before After ساختار نامناسب برای سئو فروشگاه اینترنتی - آکادمی شادمانساختار مناسب برای سئو فروشگاه اینترنتی - آکادمی شادمان

ساختار مناسب برای سئو فروشگاه اینترنتی

منظور از ساختار مناسب این است که افراد مختلف زمانیکه وارد سایت شما میشوند باید حداکثر با 3 کلیک به هدف مورد نظرشان برسند، چون این مورد مربوط به تجربه کاربری میشود.

در صورتیکه تعداد این کلیک‌ها بیشتر شود صفحه هدف از صفحه اصلی سایت دور میشود و ایندکس این صفحات توسط ربات‌های گوگل سخت میشود.

برای مثال به تصویر کنار توجه کنید که یک نمونه از ساختار نامناسب میباشد و کاربر تا بخواهد به صفحه جزییات محصول مدنظرش برسد باید مسیر بسیار طولانی را طی کند. اما در مقابل یک تصویر مناسب از ساختار سایت نیز قرار داده شده است که همه چیز کاملا مرتب کنار هم و پشت سر هم فراخوانی شده است و کاربر تنها با سه کلیک به محصول مدنظرش میرسد.

نکته مهم

هرگونه تغییر ناگهانی در ساختار سایت فروشگاهی ممکن است تاثیر زیادی بر سئوی سایت بگذارد. بنابراین بهتر است این عمل را با احتیاط انجام دهید. اگر ساختار سایت شما ایده‌آل نیست، قبل از بررسی تمام جوانب را بسنجید و یا با یک مشاور حرفه ای سئو، اقدام به جابجایی و تغییر آدرس صفحات نمایید.

بهینه سازی ساختار Url یا آدرس صفحات فروشگاه اینترنتی

به چند نمونه از ساختار URL ها در ادامه نگاه کنید و به این سوال به خودتان پاسخ دهید که بهترین ساختار url از نظر نوع نمایش، به خاطر سپردن یا به اشتراک گذاری برای دسته بندی محصولات، صفحات محصول و… کدام گزینه میباشد؟

 1. https://www.test.com/product-category/women-fashion/socks-for-women/tommy-hilfiger-women/
 2. https://www.test.com/women/socks/tommy-hilfiger/

در ساختار url شماره یک همانطور که مشاهده میکنید عبارت product-category آمده است که این به صورت پیشفرض در تمام فروشگاه‌های اینترنتی که با ووکامرس راه اندازی میشوند وجود دارد و باعث طولانی شدن آدرس دسته بندی محصول میشود. در ادامه نیز عبارت‌های url را میتوانید مشاهده کنید که خلاصه شده‌اند و نیازی نیست تمام عبارت‌هایی که در عنوان نوشته میشود در url نیز وجود داشته باشد و فقط از عبارت اصلی در url استفاده شود کفایت میکند.

ربات‌های گوگل زمانی که شما url صفحات خود را بهینه میکنید راحت تر میتوانند به صفحات مراجعه کنن و آنها را بررسی کنند، چون اگر تعداد این url ها کمتر باشد نیاز به بررسی کمتری دارند و در نتیجه ربات‌های گوگل به مقصد نهایی هر فروشگاه اینترنتی میرسند و همچنین با این کار سرعت ایندکس دسته بندی محصولات و صفحه جزییات محصول بالاتر میرود.

آخرین مقالات سئو

لینک سازی خارجی

لینک سازی خارجی

لینک سازی خارجی وقتی معنی پیدا می‌کند که از وبسایت خود به یک سایت دیگری لینک می‌دهید و به آن اشاره می‌کنید. به این نوع لینک، لینک سازی خارجی می‌گویند.❤️

5/5 - (8 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها