سئو سایت فروشگاهی

سئو سایت فروشگاهی یکی از عوامل بسیار مهم برای افزایش فروش فروشگاه اینترنتی میباشد. تا کنون با سئو آشنا شده ایم و متوجه اهمیت سئو سایت برای هر کسب و کار آنلاین هستیم. اما برای سئو فروشگاه اینترنتی نیاز است چه اقداماتی صورت گیرد و مراحل سئو سایت فروشگاهی به شکل است؟ در ادامه این صفحه قصد داریم به تمام مواردی که باعث بهبود سئو سایت میشود را مورد بررسی قرار دهیم.

سئو سایت فروشگاهی

شروع سئو سایت فروشگاهی

قبل از راه اندازی فروشگاه اینترنتی بهتر از برای سئو آن نیز در همان ابتدا تدابیری بی اندیشید تا بتوانید از سایت فروشگاهی تان خیلی زود به درآمد برسید! برای اینکار میبایست قبل از راه اندازی سایت فروشگاهی با مشاوره طراحی سایت صحبت کنید تا بتوانند بهتر راهنماییتان کنند.

در حال حاضر افراد زیادی هستند که سایت فروشگاهی راه‌اندازی کرده اند اما فروشی در سایتشان اتفاق نمی‌افتد چون زمانیکه کاربران به دنبال خرید محصولات شما هستند در موتورهای جستجو سرچ میکنند ولی سایت شما جزو نتایج اولیه نیست و در اکثر مواقع اصلا محصولات شما در گوگل ایندکس نشده است.

بنابراین شما بعد از ساخت فروشگاه اینترنتی میبایست اول وب سایت خود را در موتورهای جستجو ثبت کنید تا پس از انتشار محصول در سایت محصول شما در نتایج جستجو به کاربر نمایش داده شود و بعد از ثبت سایت میبایست یکسری قوانین را رعایت کنید تا محصول شما در نتایج اول گوگل دیده شود.

این نکته را فراموش نکنید در صورتی سایت شما به فروش بالا دست خواهد یافت که جزو سه لینک اول گوگل باشید! بنابراین باید طبق الگوریتم‌ها و استانداردهای گوگل محصول خود را منتشر کنید تا گوگل به محصول شما اهمیت بدهد و سایت شما را در سه نتیجه اول قرار دهد.

پادکست شروع سئو سایت فروشگاهی
شروع مشاوره سئو
شناسایی هدف کاربر

شناسایی هدف کاربر از جستجو

بعد از اینکه کلماتی کلیدی فروشگاه اینترنتی خود را مشخص کردید میبایست هدف کاربران از سرچ کلمات را نیز بررسی کنید تا بتوانید در انتخاب کلمات کلیدی صحیح بازخورد مناسبی بگیرید. در صورتیکه کلمات کلیدی به اشتباه رتبه بگیرند و مورد هدف کاربر نباشند کاربر پس از ورود به سایت شما و پیدا نکردن اطلاعات مناسب سایت شما را بسته و به سایت دیگری میرود که این کار طبق الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل برای سئو سایت تاثیر منفی در پی خواهد داشت.

چون هدف اصلی سایت شما فروش محصولات میباشد بنابراین سئو سایت فروشگاهی شما باید بر روی عباراتی که قصد فروش محصولات مرتبط با سایت شما هستند قرار بگیرد.

آدرس صفحات فروشگاه اینترنتی

آدرس صفحات فروشگاه اینترنتی یا همان url باید کوتاه و ترکیبی از کلمات کلیدی باشد! شاید برای شما هم پیش آمده باشد که قصد ارسال آدرس یک صفحه را برای دوستی داشته باشید و در زمان کپی کردن این آدرس با این مورد مواجه شده اید که بعضی از آدرس صفحات در فروشگاه‌های اینترنتی شامل نام سایت، نام صفحه فروشگاه، نام دسته بندی، نام زیر دسته، نام محصول میباشد و این نوع url باعث میشود موتورهای جستجو به سختی به کلمه کلیدی اصلی برسند. و عملا سئو آن سایت فروشگاهی دشوارتر میشود.

بنابراین سعی کنید url صفحات سایت خود را کوتاه در نظر بگیرید تا هم در نمایش آن با مشکل مواجه نشوید و هم در سئو! به عنوان مثال برای یک url مناسب میتوان به مدل آدرس زیر اشاره کرد.

نمونه غیر استاندارد:
https://site.com/shop/category/sub-category/product/iphone-11.html

نمونه استاندارد:
https://site.com/product/iphone-11.html

تصویر رو به رو یک نمونه غیراستاندارد از آدرس صفحه محصول برای سئو سایت‌های فروشگاهی میباشد که بسیار طولانی است! این نوع ساختار url به صورت پیشفرض در وردپرس میباشد و شما جهت سئو فروشگاه اینترنتی خود باید آن را تغییر دهید.

تاثیر آدرس صفحات در سئو سایت فروشگاه

بهترین استانداردها در زمان تعریف url (آدرس) صفحات برای دسته بندی‌ها دو الی سه کلمه میباشد، برای زیر دسته‌ها نیز به همین صورت و برای صفحه محصول فقط کلمات کلیدی صفحه محصول را قرار دهید و در صوتیکه این کلمات چند کلمه هستند با – آنها را از یکدیگر جدا کنید. همچنین میتوانید مانند بعضی از فروشگاه‌های اینترنتی دسته و زیر دسته را در زمان نمایش جزییات محصول حذف کنید تا ساختار کوتاه‌تر و منظم تری داشته باشید.

البته لازم به ذکر است در زمان تعریف این نوع آدرس صفحه به این نکته نیز توجه کنید که این نوع ساختار url برای صفحات محصول تاثیری در سئو سایت فروشگاهی ندارد و صرفا جهت تنظیم ساختار منظم میباشد!

9 استباه در سئو سایت فروشگاهی

در ابتدا قصد داریم 5 اشتباه که خیلی از فروشگاه های اینترنتی در سئو سایت فروشگاهی خود انجام میدهند را مورد بررسی قرار میدهیم و در صورتیکه شما این نکات را در زمان سئو سایت فروشگاهی خود رعایت کنید قطعا تاثیر بسزایی در نتایج گوگل خواهد داشت. با انجام موارد زیر بدون شک میتوانید بازدید فروشگاه اینترنتی خود را تا 3 برابر افزایش دهید!

اولین نکته برای سئو سایت فروشگاهی: بررسی محصولات ناموجود است!

حالا سوال اینجاست! محصولات ناموجود رو چیکار کنیم؟ خوب برای برطرف کردن این مورد باید اول این تصمیم را بگیریم که آیا این محصولات ناموجود در فروشگاه اینترنتی قرار است موجود شود یا خیر! اگر قرار است موجود شود ابتدا باید محصولات ناموجود را بعد از محصولات موجود در فروشگاه اینترنتی قرار دهیم تا اول محصولاتی دیده شوند که موجود است و سپس محصولات ناموجود یا محصولاتی که بعدا قرار است موجود شوند.

دومین نکته نیز در سئو سایت فروشگاهی مربوط به محصولات ناموجود است. که بعد از انتقال به پایین صفحه چه کاری میتوانیم انجام دهیم تا سئو فروشگاه اینترنتی ما بهتر شود؟

در این مورد بهتر است موجودی محصول ناموجود را صفر قرار ندهیم! چرا که این کار باعث میشود محصولات ناموجود کلا دیده نشوند. بهتر است قیمت محصول را 0 قرار دهیم و به جای دکمه افزودن به سبد خرید میتوانید متن دلخواهتان را قرار دهید. مثلا: برای ثبت سفارش تماس بگیرید! یا شماره تماس خود را قرار دهید.

مورد سوم: آیا قرار است محصول هرگز موجود نشود؟ برای این نیز راهکاری وجود دارد که کمک بسیار زیادی به سئو سایت فروشگاهی شما میکند.

در این مواقع بهتر است این محصول را کنونیکال کنید به محصولات یا دسته بندی آن محصول! چون دیگر نیاز به آن محصول ندارید و قصد موجود کردن را ندارید پس بهتر است کلا از روی سایت برداشته شود و اعتبار آن صفحه به دسته بندی محصولات تان منتقل شود.

نکته دوم: محصولات تکراری و شبیه به هم را چه کنیم؟

خوب شاید اینجا برایتان سوال باشد که چه محصولاتی تکراری هستند؟ برای این نکته میتوان به محصولاتی که دارای رنگ، سایز، ابعاد و… آنها یکسان هستند.

باز هم مثال میزنیم تا بهتر درک شود: خرید کفش مردانه آدیداس سایز 42، خرید کفش مردانه آدیداس آبی، حالا برای این محصولات ما میتوانیم چه کاری انجام دهیم؟

این محصولات را میتوانید به یک دیگر کنونیکال کنید تا محصولی که قرار است در گوگل رتبه بالایی داشته باشد باید کنونیکال کنید یا دسته کتونی های آدیداس!

خوب تا اینجا متوجه شدیم که اگر محصول ما تکراری بود بهتر است روی محصول اصلی کنونیکال کنیم و سایر محصولات را در کنار آن در فیلتر ها قرار دهیم تا رنگ هایی که مرتبط هستند نیز نمایش داده شود.

نکته سوم: عنوان و توضیحات کوتاه در سئو سایت فروشگاهی

این نکته را خیلی از سئو کارها یا وبمسترها خیلی کم به آن توجه میکنند و بیشتر مواقع از برندهای بزرگتر در آن صنف کاری الگو برداری میکنند که این کار باعث افت رتبه آن ها میشود به عنوان مثال میان دقیقا عنوان ها و دسکریپشن های یکسانی را برای آن محصول قرار میدهند و این کار باعث میشود که اصلا در هیچکدام از نتایج گوگل دیده نشوند.

این نکته را فراموش نکنید که عنوان و توضیحات کوتاه محصولات باید کاملا اختصاصی برای شما باشد تا گوگل به آن توجه کند!

نکته چهارم: برچسب ها و دسته بندی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وارد یک فروشگاه اینترنتی میشود و بیش از اینکه محصول داشته باشند دسته بندی ایجاد کرده اند که حتی اکثر آنها خالی است. بنابراین سعی کنید دسته بندی های محصولات خود را تا جایی که امکان دارد مخصر و کوتاه در نظر بگیرید.

در بخش دسته بندی حتما نیازی نیست برای یک محصول یک دسته بندی ایجاد کنید! میتواند از برچسب ها برای این کار استفاده کنید تا بهتر بتوانید دسته بندی های فروشگاه اینترنتی خود را برای سئو مدیریت کنید.

یا اینکه اگر دسته بندی قرار میدهید از برچسب استفاده نکنید! چون اینکار باعث میشود صفحات زامبی و بدون هدف مشخصی در فروشگاه اینترنتی خود ایجاد کنید که اینکار باعث افت شدید رتبه ها در نتایج گوگل میشود.

نکته پنجم: آسان تر کردن مراحل خرید

شاید بگید آسان تر کردن مراحل خرید اصلا ارتباطی به سئو ندارد که! ولی اصلا به این صورت نیست و گاها پیش میاد که ما قصد خرید از فروشگاه اینترنتی را داریم ولی تا بخواهیم مراحل خرید را طی کنیم کلی باید زمان بگذاریم که این کار نیز باعث میشود کاربر از خرید خود منصرف شود و سایت شما را ببندد.

و بسته شدن سایت نیز باعث افت میزان ماندگاری کاربران داخل سایت User engagement و رتبه های صفحات میگردد.

آسان کردن مراحل خرید را میتوانید با رعایت نکات زیر بهبود دهید:

عضویت با موبایل

حذف ایمیل اجبار

قراردادن نقشه و انتخاب آدرس از روی نقشه

کاهش تعداد فیلدهای ضروری

و …

که در صفحه مراحل ساخت فروشگاه اینترنتی به تمام نکاتی که برای ساخت فروشگاه اینترنتی نیاز است پرداخته ایم و میتواند با رعایت آن نکات یک فروشگاه اینترنتی کامل برای خود بسازید.

فراموش نکنید هرچقدر پروسه خرید اینترنتی و به نکات ریز در فروشگاه اینترنتی توجه کنید هم باعث سئو سایت فروشگاهی تان میگردد و هم افزایش فروش بیشتری را خواهید داشت.

نکته 6: قرار گرفتن یک محصول در چند دسته بندی

قراردادن یک محصول در چند دسته بندی یکی از اشتباهات بزرگ در سئو سایت فروشگاهی محسوب میشود و بسیاری از افراد زمانیکه محصولی تعریف میکنند با خود این تصور را دارند که وقتی برای محصول خود دسته‌ای را انتخاب میکنند باید تیک دسته‌های مادر به همراه زیردسته ها را نیز فعال کنند. در صورتیکه نیازی به اینکار نیست و اینکار باعث میشود کرالینگ ربات موتورهای جستجو دشوارتر شود و در url ها نیز تداخل ایجاد میکند و طولانی میشوند. در زمان انتخاب دسته بندی محصول فقط دسته مربوط به محصول را فعال کنید و نیازی به فعال کردن تمام دسته‌ها ندارید!

نکته 7: حفظ صفحات قدیمی

در صورتیکه شما محصولی را ساختید و پس از مدتی آن محصول ناموجود شد و دیگر قصد موجود کردن آن را ندارید بهتر است این محصول را از سایت حذف کنید و url آن را ریدایرکت کنید به دسته بندی محصول با اینکار این صفحه اضافی حذف میشود و اعتبار آن به دسته بندی محصولات شما اضافه میشود.

نکته 8: حذف ریدایرکت‌های قدیمی و 404ها

اگه شما هم قبلا ریدایرکتی انجام داده اید و مدت زیادی است که از آن میگذرد و آن url دیگر رتبه در نتایج گوگل ندارد بهتر است این url ار حذف کنید تا موتورهای جستجو نیاز به بررسی این صفحات نداشته باشند و با این کار به ربات‌های موتورهای جستجو این دستور را میدهید که  روی محتوای اصلی صفحات فعلی متمرکز شوند.

نکته 9: حذف پارامترهای فیتر محصولات در url ها

زمانیکه کاربران فیلترها را در دسته بندی محصولات فعال میکنند url های جدیدی ایجاد میشوند که موتورهای جستجو این url ها را نیز بررسی میکنند و با اینکار تعداد صفحاتی که ربات‌ها بررسی یا کرالینگ میکنند بیشتر میشود و اینکار برای سئو فروشگاه اینترنتی تاثیر خوبی ندارد و گاها این url ها موجوب افزایش 50 برابری میشود. بنابراین بهتر است این url ها و این صفحات را noindex کنید تا url های اضافی ایجاد نشود.

4 قانون بسیار ضروری برای سئو سایت فروشگاهی

در ادامه قصد داریم 3 نکته بسیار ضروری که باید در فروشگاه اینترنتی رعایت کنید را مطرح نماییم تا بتوانید با رعایت این نکات سئو سایت فروشگاهی خود را بهبود بدهید.

یک: صفحه قوانین و بازگشت کالا داشته باشید.

دو: شناسه کالا یا به عبارتی SKU حتما برای محصولات به صورت داینامیک تعریف کنید.

سه: بخش کامنت یا بخش نظرات محصولات رو حتما فعال کنید و ستاره دار کردن کامنت ها را نیز مدنظر قرار بدهید.

چهار: سیستم چت آنلاین هم قرار دهید چون گوگل این مورد را نیز تشخیص میدهد.

10 نکته مهم در سئو سایت فروشگاهی

 1. بهینه سازی ساختار سایت
 2. تحقیق بر روی کلمه کلیدی
 3. بهینه سازی صفحه محصولات
 4. جلوگیری از به وجود آمدن محتوا تکراری
 5. رعایت اصول Mobile Friendly در سایت
 6. بهینه سازی صفحات دسته بندی
 7. از بین بردن Broken Link ها
 8. افزایش سرعت بارگذاری صفحات
 9. حفظ امنیت فروشگاه آنلاین با استفاده از HTTPS
 10. تقویت محتوای صفحات

7 نکته در مورد سئو دسته بندی سایت فروشگاهی

صفحات دسته بندی در سایت های فروشگاهی مهم‌ترین صفحات برای جذب بازدید کننده زیاد هدفمند و منجر به خرید میباشد. البته هنوز هم روی حرفه هستم که سئو صفحات تک محصول تارگت مستقیم خرید را دارند و جذب خریدارش بیشتر است اما سئو دسته بندی هم به سئو تک محصالت کمک میکند و هم اینکه بازدید کننده بسیار بیشتری نسبت به تک محصول دارد.

1- عنوان و توضیحات: اولین اقدام برای سئو صفحات دسته بندی سایت فروشگاهی باید کلمه archive را از عنوان سئو خود پاک کنید و یک عنوان و یک توضیحات سئو بسیار مناسب و یونیک برای آن بنویسید. طبیعتا شامل کلمات کلیدی و تحریک کننده برای کلیک چند عدد کلماتی که مناسب است در عنوان و توضیحات سئو استفاده شود مانند:

 • لیست قیمت
 • خرید اینترنتی
 • انواع
 • یک صفت (زیبا-شیک)
 • ارزان
 • مدل‌ها / طرح‌ها

2- url کوتاه: آدرس صفحات یا همان URL ها نکته دوم در سئو دسته بندی در سایت فروشگاهی میباشد که چک لیست آن بدین شرج است:

 • معنی دار (عدد و آیدی و … نباشد)
 • چکیده کلمه کلیدی (نه کل عنوان)
 • اسلش / کم داشته باشد
 • دش – کم داشته باشد

اگر URL کوتاه باشد به صورت فارسی نیز مشکلی ندارد اما پیشنهاد میکنم اگر ترجمه دقیقی از کلمه کلیدی به زبان انگلیسی وجود دارد انگلیسی بهتر است.

3- محتوای صفحه: صفحه دسته بندی اگر محتوا داشته باشد بسیار راحت تر میتوان موضوع سایت را به گوگل فهماند به عنوان مثال:

 • متن نوشتن برای دسته بندی ها
 • استفاده از تیتر 1 و تیتر 2
 • استفاده از عکس مخصوص در دسته بندی

با این کار کلیمه کلیدی بلندتر را بهتر میتوان برای دسته بندی سئو کرد و بهتر است با استفاده از ابزار قالب یا یک کد کوتاه، متن دسته بندی را به زیر محصولات منتقل نمایید همچنین نحوه انتقال توضیحات پایین لیست محصولات در بخش مقالات وب سایت آکادمی شادمان قرار داده شده است.

4- دریافت لینک داخلی: با لینک داخلی دادن به صفحات دسته بندی میتوانید انتقال قدرت و اعتبار را به این صفحات بدهید:

 • مجله (نوشته ‌های بلاگ)
 • صفحه اصلی سایت (مهم)
 • متن زیر دسته‌ها و برد کرامپ
 • متن محصولات و دسته‌های دیگر (مرتبط)

از همه این موارد میتوانیم به دسته بندی های سایت مان لینک داخلی بدهیم و با انکر تکست کلمه کلیدی قدرت و بازدید را افزایش دهیم.

5- مدیریت لینک: اینجا منظور لینک های داخلی هستند که از دسته بندی به دیگر صفحات سایت داده میشود. خیلی از سایت‌ها تعداد لینکی که از دسته بندی مهم خارج میکنند بیشتر از 300 عدد میباشد و این در حالی است که مرج‌های خارجی عدد 150 را به عنوان ماکزیمم تعداد لینک داخلی در یک صفحه مطرح مینمایند.

نکته: لینک های فوتر، سایدبار و هدر سایت نیز شامل این تعداد میشود!

6- رپورتاژ: شاید این مورد رو سئو ندونید! اما اگر یکمی در وب فارسی کار کرده باشید، متوجه خواهید شد که در رقابت‌های بالا مثلا ساعت مچی مردانه اکثر دسته بندی‌های موفق فروشگاه‌ها، با خرید رپورتاژ آگهی (در کنار دیگر فعالیت‌ها) توانسته اند به رتبه های اول گوگل برسند.

ما هم قصد داریم واقعا سریع به فروش برسیم! پس بهتر است برای خرید رپورتاژهای تک لینک و متمرکز برای یک دسته بندی خاص تحقیق و تخصیص بودجه کنیم.

7- سرعت سایت: بالا بودن سرعت سایت، استفاده از افزونه های کش، بهینه سازی فایل‌های css و جاوا و همچنین بهینه سازی تصاویر سایت باعث میشود تا صفحات دسته بندی سایت فروشگاهی بسیار گوگل پسند تر باشند و در مورد افزایش سرعت سایت در دیگر مقالات سایت به صورت مفصل توضیحات کافی ارائه شده است تا با استفاده از آن موارد میتوانید مورد 7 سئو دسته بندی سایت فروشگاهی را به شکل کاملا حرفه ای مدیریت کنید.

 

درخواست سئو سایت فروشگاهی

برای مشاوره سئو سایت فروشگاهی
میتوانید روی دکمه تماس زیر کلیک کنید و همچنین در صورت نیاز میتوانید
درخواست خود را جهت مشاوره سئو برای ما ارسال نمایید
تا کارشناسان ما بتوانند به بهترین نحو نیازهای شما را جهت سئو سایت‌تان بررسی و برطرف نمایند.

مثلث شکل
چوب
مشاوره

سوالات متداول مشاوره سئو سایت فروشگاهی

بله، مشاوره سئو سایت فروشگاهی در مرحله اول به مدت 10 دقیقه رایگان رایگان است تا بتوانیم نیازهای شما را بیابیم و بررسی کنیم چطور میتوانیم رتبه های فروشگاه اینترنتی شما را در نتایج جستجو افزایش دهیم.

هزینه سئو سایت فروشگاهی بستگی به حوزه کاری و میزان سختی کلمه کلیدی مدنظرتان دارد، اما هزینه پایه برای سرمایه گذاری روی فروشگاه اینترنتی تان از 10 میلیون تومان شروع میشود و این هزینه برای تولید محتوا، لینک سازی خارجی، رفع ایرادات سرچ کنسول و دیگر موارد جهت بهبود سئو سایت فروشگاهی و افزایش بازدید سایتتان میگردد.

مدت زمان سئو سایت فروشگاهی بستگی به حوزه کاری، میزان سختی کلمات کلیدی، سئو تکنیکال فروشگاه اینترنتی، تعداد محتوای سایت، بودجه مدنظرتان و دیگر موارد بستگی دارد اما تاکنون باتوجه به پروژه‌هایی که آکادمی شادمان انجام داده است زمان تقریبی برای هر کلمه کلیدی به صورت میانگین 3 الی 6 ماه میباشد.

سئو سایت‌های فروشگاهی یکی از حوزه های بسیار سخت محسوب میشود. و یک اشتباه در سئو سایت فروشگاهی ممکن است شما را ماه‌ها به عقب برگرداند. اما با رعایت ایت نکاتی که در این مقاله قراردادیم میتوانید تا حدود بسیار زیادی از این خطرات جلوگیری کنید و با سایت‌های بزرگ هم صنفتان رقابت کنید!

در صورتیکه قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی داشته باشید یا بخواهید فروشگاه اینترنتی خود را توسعه دهید با این چک لیست سئو سایت فروشگاهی که در اختیارتان قراردادیم میتوانید تا حدود زیادی کسب و کار آنلاین خود را رشد دهید. و برای آموزش سئو فروشگاه اینترنتی میتوانید به این بخش مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)